Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 3, 90 A, 120V AC Coil
In Stock
$2,835.00
/each
Earn 2835 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, N...
Item 31HJ98
$2,835.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| NEMA Size | 3 |
| Phase | Three |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 20 A |
| Series | Freedom |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 100 A |
| Number of Poles | 3 |
| Starter Style | NEMA |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 120V AC |
| Reversing Capability | Reversing |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Current AC | 90 A |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Mfr. Model # | AN19KN0A5E100-CRK |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 100 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 20 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 120V AC