MagneticMotorStarter, Electronic, 120VAC
In Stock
$1,347.00
/each
Earn 1347 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON MagneticMotorStarter, Electronic, 120VAC
Item 31HJ97
$1,347.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 120V AC |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Number of Poles | 3 |
| Current AC | 45 A |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Reversing |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| NEMA Size | 2 |
| Starter Style | NEMA |
| Series | Freedom |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 45 A |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 9 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Mfr. Model # | AN19GN0A5E045-CRK |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 45 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 9 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 120V AC