Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 1, 27 A, 120V AC Coil
In Stock
$1,208.00
/each
Earn 1208 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 31HJ96
$1,208.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Series | Freedom |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Overload Protection Type | Electronic |
| NEMA Size | 1 |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 4 A |
| Number of Poles | 3 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 20 A |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 120V AC |
| Current AC | 27 A |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Starter Style | NEMA |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Mfr. Model # | AN19DN0A5E020-CRK |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 20 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 4 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 120V AC