Lamp Module: 22 mm Size, Red, LED, 30 V AC/DC Rating, No Transformer
In Stock
$40.45
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Lamp Module: 22 mm Size, Red, LED, 30 V AC/DC...
Item 30XE92
$40.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Lamp Type | LED |
| Compatible Panel Cutout Diameter | 22 mm |
| Compatible Operator | Push Button |
| Voltage Rating - Maximum | 30 V AC/DC |
| Includes Bulb | Bulb Included |
| Manufacturer Part Number | M22-LED-R |
| Color | Red |
| Lamp Module Type | Full Voltage |
| Compatible with Series | M22 |
| NEMA Enclosure Rating | 3, 13, 12, 1, 4, 3R, 4X |
| Terminal Connection Type | Screw Terminals |
| IP Rating | IP67, IP65, IP66, IP69K |
| Mfr. Model # | M22-LED-R |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121512 |
Description
Lamp Module, Lamp Module Voltage 12 to 24V AC/DC, Red, Lamp Type LED, Lamp Voltage 24V AC/DC, Terminal Connection Screw, 22 mm, Lamp Module Type Full Voltage, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP65, IP66, IP67, IP69K, Standards CCC, CE, CSA, IEC 60947, Lloyd's Register