Lamp Module: 22 mm Size, Red, LED, 264 V AC Rating, No Transformer
In Stock
$56.65
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Lamp Module: 22 mm Size, Red, LED, 264 V AC R...
Item 30XE88
$56.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Color | Red |
| Manufacturer Part Number | M22-LED230-R |
| Voltage Rating - Maximum | 264 V AC |
| Compatible Operator | Push Button |
| Compatible with Series | M22 |
| IP Rating | IP67, IP65, IP66, IP69K |
| Terminal Connection Type | Screw Terminals |
| Compatible Panel Cutout Diameter | 22 mm |
| Lamp Module Type | Full Voltage |
| Lamp Type | LED |
| Includes Bulb | Bulb Included |
| NEMA Enclosure Rating | 3, 13, 12, 1, 4, 3R, 4X |
| Mfr. Model # | M22-LED230-R |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121512 |
Description
Lamp Module, Lamp Module Voltage 85 to 264V AC, Red, Lamp Type LED, Lamp Voltage 240V AC, Terminal Connection Screw, 22 mm, Lamp Module Type Full Voltage, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, IP Rating IP65, IP66, IP67, IP69K, Standards CCC, CE, CSA, IEC 60947, Lloyd's Register