Corner Radius End Mill, 0.625 in
In Stock
$174.75
/each
Earn 174 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 0.625 in
Item 30M293
$174.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Corner Radius | 0.03 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Length of Cut | 0.75 in, 3/4 in |
| Measurement System | Inch |
| Flute Spacing | Variable |
| Shank Dia. | 5/8 in |
| ISO Material Group | S, M |
| Material - Machining | Carbide |
| Milling Diameter | 0.625 in, 5/8 in |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Overall Length | 3 in |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Material Application | Nickel, Stainless Steel |
| Number of Flutes | 5 |
| Mfr. Model # | VG534-6258 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Weldon Flat, Inch, 0.03 in, 0.75 in, 3 in