Corner Radius End Mill, 0.5 in, Carbide
In Stock
$102.75
/each
Earn 102 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 0.5 in, Carbide
Item 30M259
$102.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material Application | Nickel, Stainless Steel |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Material - Machining | Carbide |
| Milling Diameter | 0.5 in, 1/2 in |
| Length of Cut | 1 in |
| Number of Flutes | 5 |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Spacing | Variable |
| Overall Length | 3 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Measurement System | Inch |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Corner Radius | 0.06 in |
| Shank Dia. | 1/2 in |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | S, M |
| Single End/Double End | Single |
| Mfr. Model # | VG534-5002 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Weldon Flat, Inch, 0.06 in, 1 in, 3 in