Corner Radius End Mill: Carbide, Diamond Coated, 4 Flute, 10 mm Mill Dia, 10 mm LOC, 1 mm Rad
In Stock
$364.75
/each
Earn 364 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, Diamond Coat...
Item 30L742
$364.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Corner Radius | 1 mm |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Dia. | 10 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Neck Length | 40 mm |
| Overall Length | 125 mm |
| End Mill Application | Finishing |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Type | Spiral |
| Number of Flutes | 4 |
| Neck Dia. | 9.5 mm |
| List Number | 7132 |
| Material - Machining | Carbide |
| Measurement System | Metric |
| Milling Diameter | 10 mm |
| Flute Spacing | Fixed |
| ISO Material Group | N |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | Diamond |
| Length of Cut | 10 mm |
| Material Application | Graphite, Aluminum |
| Mfr. Model # | 71320816 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, Diamond, Straight, Metric, 1 mm, 10 mm, 125 mm