Corner Radius End Mill: Carbide, Diamond Coated, 4 Flute, 6 mm Mill Dia, 6 mm LOC, 0.5 mm Rad
In Stock
$246.25
/each
Earn 246 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, Diamond Coat...
Item 30L737
$246.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| List Number | 7132 |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Flute Spacing | Fixed |
| ISO Material Group | N |
| Neck Dia. | 5.7 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Neck Length | 30 mm |
| End Mill Application | Finishing |
| Finish - Machining | Diamond |
| Milling Diameter | 6 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single End/Double End | Single |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 6 mm |
| Overall Length | 100 mm |
| Length of Cut | 6 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Material Application | Graphite, Aluminum |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Mfr. Model # | 71320316 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, Diamond, Straight, Metric, 0.5 mm, 6 mm, 100 mm