Corner Radius End Mill: Carbide, Diamond Coated, 4 Flute, 3/16" Mill Dia, 3/16" LOC, 0.062" Rad
In Stock
$224.25
/each
Earn 224 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, Diamond Coat...
Item 30L729
$224.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2187 |
| Brand | OSG |
| Overall Length | 3 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Graphite, Aluminum |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Neck Length | 0.938 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| ISO Material Group | N |
| Length of Cut | 3/16 in, 0.1875 in |
| Measurement System | Inch |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Application | Finishing |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Dia. | 3/16 in |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Finish - Machining | Diamond |
| Milling Diameter | 0.1875 in, 3/16 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| Corner Radius | 0.062 in |
| Neck Dia. | 0.178 in |
| List Number | 7072 |
| Mfr. Model # | 70720316 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, Diamond, Straight, Inch, 0.062 in, 0.1875 in, 3 in