Corner Radius End Mill: Carbide, Diamond Coated, 4 Flute, 1/8" Mill Dia, 1/8" LOC, 0.031" Rad
In Stock
$201.00
/each
Earn 201 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, Diamond Coat...
Item 30L728
$201.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Spacing | Fixed |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Material - Machining | Carbide |
| ISO Material Group | N |
| Shank Dia. | 1/8 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | Diamond |
| Corner Radius | 0.031 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Dia. | 0.119 in |
| List Number | 7072 |
| Overall Length | 3 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Length of Cut | 1/8 in, 0.125 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Neck Length | 0.625 in |
| Measurement System | Inch |
| Milling Diameter | 1/8 in, 0.125 in |
| Flute Type | Spiral |
| Material Application | Graphite, Aluminum |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| End Mill Application | Finishing |
| Single End/Double End | Single |
| Mfr. Model # | 70720216 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, Diamond, Straight, Inch, 0.031 in, 0.125 in, 3 in