Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 4 Flute, 3/4" Mill Dia, 1-5/8" LOC, 0.02" Rad
In Stock
$292.25
/each
Earn 292 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 30L723
$292.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Application | Finishing |
| Overall Length | 4 in |
| Flute Spacing | Variable |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Measurement System | Inch |
| Single End/Double End | Single |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Finish - Machining | TiAlN |
| List Number | VG434 |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Flute Type | Spiral |
| Length of Cut | 1-5/8 in, 1.625 in |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Corner Radius | 0.02 in |
| ISO Material Group | S, M |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Mfr. Model # | VG434-7508 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Weldon Flat, Inch, 0.02 in, 1.625 in, 4 in