Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 4 Flute, 5/16" Mill Dia, 13/16" LOC, 0.03" Rad
In Stock
$56.85
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 30L669
$56.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Milling Diameter | 0.3125 in, 5/16 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Corner Radius | 0.03 in |
| ISO Material Group | S, M |
| Shank Dia. | 5/16 in |
| List Number | VG434 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Material - Machining | Carbide |
| Measurement System | Inch |
| Length of Cut | 13/16 in, 0.8125 in |
| Single End/Double End | Single |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Spacing | Variable |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Mfr. Model # | VG434-3126 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Inch, 0.03 in, 0.8125 in, 2 1/2 in