Pleated Air Filter, 20x20x4, MERV 7
In Stock
$23.56
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 20x20x4, MERV 7
Item 2W236
$23.56
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2918 |
| Brand | GRAINGER |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Nominal Height | 20 in |
| Performance Rating | MERV 7 |
| Media Material | Synthetic |
| Nominal Depth | 4 in |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Common Applications | General Use |
| Air Flow @ 300 fpm | 833 cfm |
| Nominal Width | 20 in |
| Nominal Filter Size | 20 in x 20 in x 4 in |
| Mfr. Model # | 2W236 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 7, Nominal Filter Size 20x20x4, Filter Efficiency - Air Filters 35 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 15.4 sq ft, Pleats per Linear Foot 15, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron. Only shipped in quantities of 6.