JobberLengthDrillBit, #57, HSS
In Stock
$0.81
/each
Earn 0 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, #57, HSS
Item 2UFP3
$0.81
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Standards | Not Rated |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Type | Conventional |
| Material | High Speed Steel |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Flute Type | Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.0430 |
| Shank Diameter | 1/32 in |
| Measurement System | Wire |
| Flute Length | 3/4 in |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Drill Bit Size | #57 |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Shank Type | Straight |
| Mfr. Model # | 2UFP3 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #57, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.0430, Wire, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through