JobberLengthDrillBit, #49, HSS
In Stock
$1.04
/each
Earn 1 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, #49, HSS
Item 2UFN4
$1.04
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| Standards | Not Rated |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Measurement System | Wire |
| Shank Type | Straight |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 2 in |
| Flute Length | 1 in |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Size | #49 |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Size Decimal Equivalent | 0.0730 |
| Point Type | Conventional |
| Shank Diameter | 1/16 in |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Mfr. Model # | 2UFN4 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #49, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.0730, Wire, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through