Jobber Length Drill Bit: #31, 135° Split Point, Black Oxide HSS
In Stock
$2.08
/each
Earn 2 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Jobber Length Drill Bit: #31, 135° Split Poin...
Item 2UFK4
$2.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Point Type | Split |
| Flute Length | 1-5/8 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Shank Diameter | 7/64 in |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Overall Length | 2-3/4 in |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Wire |
| Size Decimal Equivalent | 0.1200 |
| Standards | Not Rated |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Size | #31 |
| Mfr. Model # | 2UFK4 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #31, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.1200, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through