JobberLengthDrillBit, #17, HSS
In Stock
$2.84
/each
Earn 2 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, #17, HSS
Item 2UFH8
$2.84
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Size Decimal Equivalent | 0.1730 |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Shank Diameter | 11/64 in |
| Material | High Speed Steel |
| Standards | Not Rated |
| Drill Bit Size | #17 |
| Overall Length | 3-3/8 in |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 2-3/16 in |
| Shank Type | Straight |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Measurement System | Wire |
| Point Type | Split |
| Mfr. Model # | 2UFH8 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #17, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.1730, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through