JobberLengthDrillBit, #4, HSS
In Stock
$3.56
/each
Earn 3 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, #4, HSS
Item 2UFG4
$3.56
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Drill Bit Size | #4 |
| Overall Length | 3-3/4 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.2090 |
| Shank Diameter | 13/64 in |
| Shank Type | Straight |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Point Type | Split |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Flute Length | 2-1/2 in |
| Measurement System | Wire |
| Standards | Not Rated |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Material | High Speed Steel |
| Mfr. Model # | 2UFG4 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #4, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.2090, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through