Hydraulic Tank Desiccant Breather: TriCeptor, Silica Gel, 3 Micron Rating, 6 in Overall Lg
In Stock
$132.45
/each
Earn 132 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Hydraulic Tank Desiccant Breather: TriCeptor,...
Item 2NMR9
$132.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2377 |
| Brand | PARKER |
| Includes Indicating Gauge | No Indicating Gauge |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Freight Class Code | 15 |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Series | TriCeptor |
| For Use With | All Hydraulic Reservoirs |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Mounting Style - Breathers | Screw-In |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Overall Length | 6 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Media | Silica Gel |
| Includes Check Valve | No Check Valve |
| Manufacturer Part Number | 934330T |
| Efficiency | 98.7% @ 3 Micron |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Micron Rating | 3 |
| Replacement Media Cartridge Available | No Replacement Cartridge |
| Absorption Capacity | 4.9 fl oz |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Storage Protection Code | A |
| Max. Pressure | 5 psi |
| Inlet Size | 1 in NPT |
| Outside Dia. | 4 in |
| Media Volume | 0.8 lb |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Max. Operating Temp. | 250 Degrees F |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Mfr. Model # | 934330T |
Description
Desiccant Breather, 3 Micron, 1" NPT