Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 4 gal, Hot Dog, 2 hp, 4.6 cfm @ 90 psi, 120V AC
In Stock
$1,095.00
/each
Earn 1095 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 4 ga...
Item 2MLW5
$1,095.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2441 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Free Air Flow Rate | 4.6 cfm |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Air Tank Size | 4 gal |
| Current Rating | 15 A |
| Air Tank Style | Hot Dog |
| Output Power | 2 hp |
| Input Voltage | 120V AC |
| Weight | 132 lb |
| Maximum Operating Pressure | 200 psi |
| Mfr. Model # | 2MLW5 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Hot Dog, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 4.6 cfm, Maximum Operating Pressure 200 psi, Air Tank Size 4 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 15 A, Sound Level 79 dBA, Weight 132 lb, Motor Type Induction