Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 gal, Vertical, 2 hp, 5 cfm @ 90 psi, 120V AC
In Stock
$1,058.00
/each
Earn 1058 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 g...
Item 2MLW4
$1,058.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2442 |
| Brand | SPEEDAIRE |
| Air Tank Size | 20 gal |
| Current Rating | 15 A |
| Free Air Flow Rate | 5 cfm |
| Input Voltage | 120V AC |
| Weight | 128 lb |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Output Power | 2 hp |
| Air Tank Style | Vertical |
| Maximum Operating Pressure | 200 psi |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Mfr. Model # | 2MLW4 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Vertical, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 5 cfm, Maximum Operating Pressure 200 psi, Air Tank Size 20 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 15 A, Sound Level 87 dBA, Weight 128 lb, Motor Type Induction