Link Air Filter: 24 in x 100 in x 1 in, 100 in Section Wd, 1 Sections, 3 Ply, MERV 8
In Stock
$82.70
/each
Earn 82 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 24 in x 100 in x 1 in, 100 i...
Item 2JVX4
$82.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Section Width | 100 in |
| Media Material | Synthetic |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Number of Ply | 3 |
| Link Filter Total Width | 100 in |
| Number of Sections | 1 |
| Nominal Height | 24 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Mfr. Model # | 2JVX4 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161519 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 24 in, Section Width 100 in, Number of Sections 1, Link Filter Total Width 100 in, Filter Efficiency - Air Filters 30 Percent, Media Material Synthetic, Number of Ply 3, Media Color Blue, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc. Only shipped in quantities of 4.