Link Air Filter: 20 in x 44 in x 1 in, 44 in Section Wd, 1 Sections, 3 Ply, MERV 8
In Stock
$24.92
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 20 in x 44 in x 1 in, 44 in...
Item 2JVD3
$24.92
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Number of Ply | 3 |
| Nominal Height | 20 in |
| Number of Sections | 1 |
| Section Width | 44 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Link Filter Total Width | 44 in |
| Media Material | Synthetic |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Mfr. Model # | 2JVD3 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161519 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 20 in, Section Width 44 in, Number of Sections 1, Link Filter Total Width 44 in, Media Material Synthetic, Number of Ply 3, Media Color Blue, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc, Recommended Final Resistance 1 in wc