Pleated Air Filter, 13x22x1, MERV 7
In Stock
$12.89
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 13x22x1, MERV 7
Item 2JBB8
$12.89
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Common Applications | General Use |
| Media Material | Synthetic |
| Nominal Depth | 1 in |
| Performance Rating | MERV 7 |
| Nominal Width | 22 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 596 cfm |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Nominal Filter Size | 13 in x 22 in x 1 in |
| Nominal Height | 13 in |
| Mfr. Model # | 2JBB8 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 7, Nominal Filter Size 13x22x1, Filter Efficiency - Air Filters 35 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 13.5 sq ft, Pleats per Linear Foot 15, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron. Only shipped in quantities of 12.