Link Air Filter: 24 in x 24 in x 1 in, 24 in Section Wd, 5 Sections, 2 Ply, MERV 8
In Stock
$69.35
/each
Earn 69 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 24 in x 24 in x 1 in, 24 in...
Item 2GHX6
$69.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2923 |
| Brand | GRAINGER |
| Link Filter Total Width | 120 in |
| Nominal Height | 24 in |
| Number of Sections | 5 |
| Section Width | 24 in |
| Media Material | Synthetic |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Number of Ply | 2 |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Mfr. Model # | 2GHX6 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 24 in, Section Width 24 in, Number of Sections 5, Link Filter Total Width 120 in, Filter Efficiency - Air Filters 25 Percent, Media Material Synthetic, Number of Ply 2, Media Color Green, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc. Only shipped in quantities of 4.