Link Air Filter: 24 in x 12 in x 1 in, 12 in Section Wd, 7 Sections, 2 Ply, MERV 8
In Stock
$70.45
/each
Earn 70 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 24 in x 12 in x 1 in, 12 in...
Item 2GHU1
$70.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Media Material | Synthetic |
| Link Filter Total Width | 84 in |
| Number of Sections | 7 |
| Section Width | 12 in |
| Nominal Height | 24 in |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Number of Ply | 2 |
| Mfr. Model # | 2GHU1 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 24 in, Section Width 12 in, Number of Sections 7, Link Filter Total Width 84 in, Media Material Synthetic, Number of Ply 2, Media Color Green, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc, Recommended Final Resistance 1 in wc. Only shipped in quantities of 3.