Link Air Filter: 20 in x 15 in x 1 in, 15 in Section Wd, 7 Sections, 2 Ply, MERV 8
In Stock
$82.65
/each
Earn 82 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 20 in x 15 in x 1 in, 15 in...
Item 2GGV5
$82.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Media Material | Synthetic |
| Link Filter Total Width | 105 in |
| Number of Ply | 2 |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Section Width | 15 in |
| Number of Sections | 7 |
| Nominal Height | 20 in |
| Mfr. Model # | 2GGV5 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 20 in, Section Width 15 in, Number of Sections 7, Link Filter Total Width 105 in, Media Material Synthetic, Number of Ply 2, Media Color Green, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc, Recommended Final Resistance 1 in wc