Link Air Filter: 20 in x 16 in x 1 in, 16 in Section Wd, 5 Sections, 2 Ply, MERV 8
In Stock
$46.60
/each
Earn 46 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 20 in x 16 in x 1 in, 16 in...
Item 2GGN1
$46.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Number of Sections | 5 |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Media Material | Synthetic |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Link Filter Total Width | 80 in |
| Number of Ply | 2 |
| Section Width | 16 in |
| Nominal Height | 20 in |
| Mfr. Model # | 2GGN1 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 20 in, Section Width 16 in, Number of Sections 5, Link Filter Total Width 80 in, Filter Efficiency - Air Filters 25 Percent, Media Material Synthetic, Number of Ply 2, Media Color Green, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc. Only shipped in quantities of 6.