Link Air Filter: 24 in x 160 in x 1 in, 160 in Section Wd, 1 Sections, 3 Ply, MERV 8
In Stock
$121.40
/each
Earn 121 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 24 in x 160 in x 1 in, 160 i...
Item 2DXU8
$121.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Number of Sections | 1 |
| Link Filter Total Width | 160 in |
| Media Material | Synthetic |
| Section Width | 160 in |
| Number of Ply | 3 |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Nominal Height | 24 in |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Mfr. Model # | 2DXU8 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161519 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 24 in, Section Width 160 in, Number of Sections 1, Link Filter Total Width 160 in, Media Material Synthetic, Number of Ply 3, Media Color Blue, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc, Recommended Final Resistance 1 in wc