Link Air Filter: 24 in x 16 in x 1 in, 16 in Section Wd, 10 Sections, 3 Ply, MERV 8
In Stock
$121.40
/each
Earn 121 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 24 in x 16 in x 1 in, 16 in...
Item 2DWZ2
$121.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Link Filter Total Width | 160 in |
| Number of Ply | 3 |
| Number of Sections | 10 |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Section Width | 16 in |
| Media Material | Synthetic |
| Nominal Height | 24 in |
| Mfr. Model # | 2DWZ2 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 24 in, Section Width 16 in, Number of Sections 10, Link Filter Total Width 160 in, Media Material Synthetic, Number of Ply 3, Media Color Blue, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc, Recommended Final Resistance 1 in wc