Link Air Filter: 24 in x 19 in x 1 in, 19 in Section Wd, 7 Sections, 3 Ply, MERV 8
In Stock
$90.05
/each
Earn 90 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 24 in x 19 in x 1 in, 19 in...
Item 2DWY3
$90.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Number of Ply | 3 |
| Media Material | Synthetic |
| Section Width | 19 in |
| Nominal Height | 24 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Link Filter Total Width | 140 in |
| Number of Sections | 7 |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Mfr. Model # | 2DWY3 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 24 in, Section Width 19 in, Number of Sections 7, Link Filter Total Width 140 in, Filter Efficiency - Air Filters 25 Percent, Media Material Synthetic, Number of Ply 3, Media Color Blue, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc. Only shipped in quantities of 3.