Link Air Filter: 20 in x 37 in x 1 in, 37 in Section Wd, 3 Sections, 3 Ply, MERV 8
In Stock
$78.50
/each
Earn 78 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Link Air Filter: 20 in x 37 in x 1 in, 37 in...
Item 2DWN5
$78.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Number of Sections | 3 |
| Section Width | 37 in |
| Link Filter Total Width | 112 in |
| Number of Ply | 3 |
| Nominal Height | 20 in |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Air Flow @ 300 fpm | 1,200 cfm |
| Media Material | Synthetic |
| Mfr. Model # | 2DWN5 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Link Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Height 20 in, Section Width 37 in, Number of Sections 3, Link Filter Total Width 112 in, Filter Efficiency - Air Filters 25 Percent, Media Material Synthetic, Number of Ply 3, Media Color Blue, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 1,200 cfm, Air Flow @ 500 fpm 1,968 cfm, Initial Resistance @ 500 fpm 0.5 in wc. Only shipped in quantities of 3.