Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 7 Flute, 3/4" Mill Dia, 1-3/4" LOC
In Stock
$427.25
/each
Earn 427 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 287RZ6
$427.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Single End/Double End | Single |
| ISO Material Group | S, M |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Application | Finishing |
| List Number | 7V0E |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Flute Type | Spiral |
| Number of Flutes | 7 |
| Corner Radius | 0.06 in |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Length of Cut | 1-3/4 in, 1.75 in |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Spacing | Variable |
| Measurement System | Inch |
| Overall Length | 4 in |
| Mfr. Model # | 7V0E19007CT |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.06 in, 1.75 in, 4 in