Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 5 Flute, 5/8" Mill Dia, 2-5/8" LOC
In Stock
$330.75
/each
Earn 330 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 287RG1
$330.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2187 |
| Brand | WIDIA HANITA |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Helix Angle | 38 Degrees |
| Shank Dia. | 5/8 in |
| Length of Cut | 2-5/8 in, 2.625 in |
| Single End/Double End | Single |
| Number of Flutes | 5 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Spacing | Variable |
| Material - Machining | Carbide |
| ISO Material Group | P, K |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Overall Length | 5 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material Application | Steel, Cast Iron |
| Milling Diameter | 0.625 in, 5/8 in |
| End Mill Application | Finishing |
| List Number | 5V0C |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Measurement System | Inch |
| Mfr. Model # | 5V1C16016BT |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.03 in, 2.625 in, 5 in