Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated, 6 Flute, 3/8" Mill Dia, 1.23" LOC
In Stock
$198.75
/each
Earn 198 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA HANITA Corner Radius End Mill: Carbide, AlTiN Coated...
Item 287NX0
$198.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA HANITA |
| Number of Flutes | 6 |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Flute Spacing | Fixed |
| ISO Material Group | S, M |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| Single End/Double End | Single |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 1.23 in |
| List Number | 7FNS |
| Flute Type | Spiral |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Helix Angle | 20 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Inch |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Corner Radius | 0.02 in |
| Mfr. Model # | 7FNS10004 |
| Country of Origin | Israel (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.02 in, 1.23 in, 3 1/2 in