Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 0.63 A, Thermal Protection, Selector Switch
In Stock
$334.25
/each
Earn 334 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 24X087
$334.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 0.63 A |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Operator | Selector Switch |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Current AC | 0.63 A |
| Starter Style | IEC |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 0.4 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Number of Poles | 3 |
| Frame Size/Width | 45mm (B Frame) |
| Series | XTPR Series |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Trip Class | 10 |
| Mfr. Model # | XTPRP63BC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 0.63 A, Series XTPR Series, Maximum Overload Relay Current Setting 0.63 A, Minimum Overload Relay Current Setting 0.4 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals Not Applicable, Overload Protection Type Thermal, Starter Style IEC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Overall Depth 3.46 in