Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 0.4 A, Thermal Protection, Selector Switch
In Stock
$307.75
/each
Earn 307 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 24X086
$307.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 0.25 A |
| Frame Size/Width | 45mm (B Frame) |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Number of Poles | 3 |
| Starter Style | IEC |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Current AC | 0.4 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Series | XTPR Series |
| Operator | Selector Switch |
| Phase | Three |
| Trip Class | 10 |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 0.4 A |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Mfr. Model # | XTPRP40BC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 0.4 A, Series XTPR Series, Maximum Overload Relay Current Setting 0.4 A, Minimum Overload Relay Current Setting 0.25 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals Not Applicable, Overload Protection Type Thermal, Starter Style IEC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Overall Depth 2 in