Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 0.25 A, Thermal Protection, Selector Switch
In Stock
$308.25
/each
Earn 308 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 24X085
$308.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Current AC | 0.25 A |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 0.25 A |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 0.16 A |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Starter Style | IEC |
| Series | XTPR Series |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Operator | Selector Switch |
| Number of Poles | 3 |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Frame Size/Width | 45mm (B Frame) |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Trip Class | 10 |
| Mfr. Model # | XTPRP25BC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 0.25 A, Series XTPR Series, Maximum Overload Relay Current Setting 0.25 A, Minimum Overload Relay Current Setting 0.16 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals Not Applicable, Overload Protection Type Thermal, Starter Style IEC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Overall Depth 2 in