Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 0.16 A, Thermal Protection, Selector Switch
In Stock
$310.75
/each
Earn 310 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 24X084
$310.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Starter Style | IEC |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Operator | Selector Switch |
| Series | XTPR Series |
| Thermal Units Required | None (Starter Includes Integrated Thermal Units) |
| Current AC | 0.16 A |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | Three |
| Trip Class | 10 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 0.16 A |
| Frame Size/Width | 45mm (B Frame) |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Overload Protection Type | Thermal |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 0.1 A |
| Mfr. Model # | XTPRP16BC1 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 0.16 A, Series XTPR Series, Maximum Overload Relay Current Setting 0.16 A, Minimum Overload Relay Current Setting 0.1 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals Not Applicable, Overload Protection Type Thermal, Starter Style IEC, Terminal Connection Type Screw Terminals, Overall Depth 2 in