Calibration Gas: Air, Disposable, +/-5% Accuracy, H2, Calibration Gas, 34 L Cylinder Capacity
In Stock
$88.35
/each
Earn 88 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
GASCO Calibration Gas: Air, Disposable, +/-5% Accur...
Item 24VN89
$88.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GASCO |
| For Use With | All OEM Gas Detectors |
| Gas Type | Hydrogen |
| Accuracy | +/-5% |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| CGA Number | CGA 600 |
| CAS Number [NEW] | 1333-74-0 |
| Freight Class Code | 352 |
| Product Type | Calibration Gas |
| Display Sell UOM | EA |
| Chemical Formula [NEW] | H2 |
| Volatile Organic Compounds (VOCs)? | N |
| Cylinder Capacity | 34 L |
| Is this a Hazardous Material Product? | Y |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Container Type | Cylinder |
| Special Permits for Any Mode of Transportation | N |
| Standards | ISO 9001:2015 |
| Contains Refrigerant? | N |
| Cylinder Diameter | 2.9 in |
| Calibration Certificate | NIST |
| Product Type_Combined | Calibration Gas x GASCO |
| Maximum Operating Pressure | 500 psi |
| Reusability | Disposable |
| Manufacturer Part Number | X02AI98CP34K461 |
| Cylinder Height | 10.75 in |
| Cylinder Material | Steel |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | Y |
| Calibration Product Type | Calibration Gas |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Display Qty | 1 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Gas Mixture | Hydrogen (50% LEL) 2% |
| Hazmat_Message | Compliance_Hazmat_NonFlamGas |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Refrigerant Certificate Required to Purchase? | N |
| Storage Protection Code | A |
| Background Gas | Air |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Mfr. Model # | X02AI98CP34K461 |
Description
Calibration Gas, Nitrogen, 34L, Steel