Reciprocating Saw Blade: 8/12 Teeth per Inch, 12 in Blade Lg, 1.3 mm Blade Thick, 5 PK
In Stock
$29.40
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Reciprocating Saw Blade: 8/12 Teeth per Inch,...
Item 24A565
$29.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 699 |
| Brand | WESTWARD |
| Blade Length | 12 in |
| Blade Thickness | 1.3 mm |
| Teeth per Inch | 8/12 |
| Tip Material | Bi-Metal |
| Blade Width | 3/4 in |
| Back Style | Tapered |
| Materials Cut | Plastic, Composite Material, Non-Ferrous Metal, Wood, Nail-Embedded Wood |
| Cutting Edge Style | Rigid for Straight Cuts |
| Mfr. Model # | 24A565 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112802 |
Description
Reciprocating Saw Blade, Primary Material Application General Purpose, Materials Cut Non-Ferrous Metals, Plastic, Wood, Blade Length 12 in, Teeth per Inch 8/12, Cut Width 0.069 in, Blade Material Bi-Metal, Tip Material Bi-Metal, Back Style Tapered, Number of Cutting Edges 1, Cutting Edge Style Rigid for Straight Cuts, For Use With Saw Type Reciprocating Saws, Package Quantity 5