Reciprocating Saw Blade: 6 Teeth per Inch, 9 in Blade Lg, 1.3 mm Blade Thick, 5 PK
In Stock
$29.75
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Reciprocating Saw Blade: 6 Teeth per Inch, 9...
Item 24A551
$29.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 700 |
| Brand | WESTWARD |
| Cutting Edge Style | Rigid for Straight Cuts |
| Materials Cut | Plastic, Wood |
| Tip Material | Bi-Metal |
| Back Style | Tapered |
| Blade Thickness | 1.3 mm |
| Blade Length | 9 in |
| Blade Width | 3/4 in |
| Teeth per Inch | 6 |
| Mfr. Model # | 24A551 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112802 |
Description
Reciprocating Saw Blade, Primary Material Application Wood, Materials Cut Plastic, Wood, Blade Length 9 in, Teeth per Inch 6, Cut Width 0.069 in, Blade Material Bi-Metal, Tip Material Bi-Metal, Back Style Tapered, Number of Cutting Edges 1, Cutting Edge Style Rigid for Straight Cuts, For Use With Saw Type Reciprocating Saws, Package Quantity 5