Reciprocating Saw Blade: 18 Teeth per Inch, 6 in Blade Lg, 1 mm Blade Thick, Bi-Metal, 5 PK
In Stock
$15.38
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Reciprocating Saw Blade: 18 Teeth per Inch, 6...
Item 24A535
$15.38
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Blade Length | 6 in |
| Teeth per Inch | 18 |
| Materials Cut | Conduit, Fiber, Metal, Channel, Rubber, Pipe |
| Back Style | Straight |
| Blade Width | 3/4 in |
| Cutting Edge Style | Rigid for Straight Cuts |
| Tip Material | Bi-Metal |
| Blade Thickness | 1 mm |
| Mfr. Model # | 24A535 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112802 |
Description
Reciprocating Saw Blade, Primary Material Application Medium Metal, Materials Cut Rubber, Blade Length 6 in, Teeth per Inch 18, Cut Width 0.05 in, Blade Material Bi-Metal, Tip Material Bi-Metal, Back Style Straight, Number of Cutting Edges 1, Cutting Edge Style Rigid for Straight Cuts, For Use With Saw Type Reciprocating Saws, Package Quantity 5