Modular Cabinet and Shelving Set: 168 in Overall Wd, 24 in Overall Dp, 78 in Overall Ht
In Stock
$17,148.00
/each
Earn 17148 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Modular Cabinet and Shelving Set: 168 in Over...
Item 22CT70
$17,148.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1283 |
| Brand | HALLOWELL |
| Number of Wardrobe Lockers | 2 |
| Frame Material | Steel |
| Number of Lower Cabinets | 2 |
| Total Number of Cabinets | 6 |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Modular Components Included | Shelving Unit, Pegboard, Lockers, Lower Cabinets, Work Surface, Tall Cabinets |
| Work Surface Width | 60 in |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Panels | 1 |
| Work Surface Material | Wood |
| Overall Width | 168 in |
| Overall Height | 78 in |
| Color | Black |
| Number of Tall Cabinets | 1 |
| Overall Depth | 24 in |
| Product Type | Complete Modular Storage Set |
| Mfr. Model # | FKCOMPLETE-SM-M |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 56101530 |
Description
Modular Cabinet and Shelving Set, Modular Package Type Modular Cabinet and Shelving Set, Cabinet Material Steel, Color Black, Red, Number of Drawers 3, Modular Components Included Lockers, Lower Cabinets, Pegboard, Shelving Unit, Tall Cabinets, Work Surface, Number of Panels 1, Number of Tall Cabinets 1, Number of Wardrobe Lockers 2, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 168 in, Total Number of Cabinets 6, Work Surface Material Wood, Work Surface Width 60 in