Modular Cabinet and Shelving Set: 168 in Overall Wd, 24 in Overall Dp, 78 in Overall Ht
In Stock
$15,386.00
/each
Earn 15386 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Modular Cabinet and Shelving Set: 168 in Over...
Item 22CT68
$15,386.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1283 |
| Brand | HALLOWELL |
| Modular Components Included | Shelving Unit, Pegboard, Lower Cabinets, Work Surface, Tall Cabinets |
| Frame Material | Steel |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Panels | 1 |
| Number of Lower Cabinets | 2 |
| Product Type | Complete Modular Storage Set |
| Work Surface Width | 72 in |
| Overall Width | 168 in |
| Work Surface Material | Wood |
| Number of Wardrobe Lockers | 0 |
| Color | Black |
| Overall Height | 78 in |
| Number of Tall Cabinets | 1 |
| Overall Depth | 24 in |
| Total Number of Cabinets | 4 |
| Mfr. Model # | FKMIXEDSTOR-LG-M |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 56101530 |
Description
Modular Cabinet and Shelving Set, Modular Package Type Modular Cabinet and Shelving Set, Cabinet Material Steel, Color Black, Red, Number of Drawers 3, Modular Components Included Lower Cabinets, Pegboard, Shelving Unit, Tall Cabinets, Work Surface, Number of Panels 1, Number of Tall Cabinets 1, Number of Wardrobe Lockers 0, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 168 in, Total Number of Cabinets 4, Work Surface Material Wood, Work Surface Width 72 in