Modular Shelving Set: 168 in Overall Wd, 24 in Overall Dp, 78 in Overall Ht, Black, Steel
In Stock
$11,655.00
/each
Earn 11655 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
HALLOWELL Modular Shelving Set: 168 in Overall Wd, 24 i...
Item 22CT60
$11,655.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1283 |
| Brand | HALLOWELL |
| Work Surface Thickness | 1-3/4 in |
| Maximum Shelf Load Capacity | 700 lb (Shelving Unit) |
| Total Number of Cabinets | 4 |
| Number of Panels | 1 |
| Storage Protection Code | A |
| Number of Wardrobe Lockers | 0 |
| Panel Size | 44-1/4 H in x 72 W in |
| Pegboard Material | Steel |
| Frame Material Finish | Powder Coated |
| Number of Tall Cabinets | 0 |
| Color | Black |
| Panel Material | Steel |
| Shelf Material | Particle Board |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Manufacturer Part Number | FKOPENSTOR-LG-M |
| Frame Material | Steel |
| Overall Width | 168 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Number of Drawers | 9 |
| Shelving Unit Size | 78 H in x 48 W in x 24 in D |
| Select Green or Environmentally Friendly Attribute | Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content |
| Display Qty | 1 |
| Freight Class Code | 54 |
| Green_Message | Compliance_Green_Both |
| Select Green Certification or Other Recognition | GREENGUARD® GOLD Certified |
| Modular Components Included | Shelving Unit, Pegboard, Lower Cabinets, Work Surface |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Modular Package Type | Modular Shelving Storage Set |
| Overall Depth | 24 in |
| Work Surface Width | 72 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Frame Construction | Welded Only |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Overall Height | 78 in |
| Package Type | Modular Shelving Set |
| Cabinet Material Finish | Powder Coated |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Number of Shelving Units | 2 |
| Includes | (2) Pegboard Shelves, Footrest, Power Strip, Task Light |
| Lower Cabinet Size | 32 H in x 24 W in x 24 D in |
| Number of Lower Cabinets | 2 |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Overall WxD | 168 in x 24 in |
| Sub-brand | Fort Knox Storage System |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | Y |
| Overall Fixed Height | 78 in |
| Work Surface Material | Wood |
| Cabinet Material | Steel |
| Material | Steel |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Product Type | Modular Shelving Storage Set |
| Display Sell UOM | EA |
| Mfr. Model # | FKOPENSTOR-LG-M |
Description
Modular Shelving Set, 78" H, 168" W, 24" D