Solid Shelf: Solid Shelf, 60 in x 14 in, Dry/Harsh/Wet, 4 Shelves, Split Sleeve, Silver
In Stock
$1,561.00
/each
Earn 1561 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Solid Shelf: Solid Shelf, 60 in x 14 in, Dry/...
Item 21Z595
$1,561.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Overall Depth | 14 in |
| Shelf Style | Solid |
| Overall Width | 60 in |
| Load Capacity per Shelf | 600 lb |
| Material | Stainless Steel, Aluminum |
| Recommended Environments | Wet, Dry, Harsh |
| Color | Silver |
| Overall Height | 1-1/2 in |
| Mfr. Model # | 1460FS-4 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 56111906 |
Description
Solid Shelf, Solid Shelf Style, Split Sleeve Shelf Adjustment Type, Load Capacity per Shelf 600 lb, Lip Height 1/8 in, Lip Type Stationary, Overall Depth 14 in, Overall Height 1 1/2 in, Overall Width 60 in, 600 lb Load Capacity, (16) Pairs of Split Sleeves, Includes Mounting Hardware Yes, Silver, Aluminum, Stainless Steel, Number of Pieces 4, Dry, Harsh, Wet, NSF, Package Quantity 4