Solid Shelf: Solid Shelf, 36 in x 14 in, Dry/Harsh/Wet, 4 Shelves, Split Sleeve, Silver
In Stock
$1,077.00
/each
Earn 1077 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Solid Shelf: Solid Shelf, 36 in x 14 in, Dry/...
Item 21Z592
$1,077.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Load Capacity per Shelf | 800 lb |
| Recommended Environments | Wet, Dry, Harsh |
| Material | Stainless Steel, Aluminum |
| Color | Silver |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 14 in |
| Overall Height | 1-1/2 in |
| Shelf Style | Solid |
| Mfr. Model # | 1436FS-4 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 56111906 |
Description
Solid Shelf, Solid Shelf Style, Split Sleeve Shelf Adjustment Type, Load Capacity per Shelf 800 lb, Lip Height 1/8 in, Lip Type Stationary, Overall Depth 14 in, Overall Height 1 1/2 in, Overall Width 36 in, 800 lb Load Capacity, (16) Pairs of Split Sleeves, Includes Mounting Hardware Yes, Silver, Aluminum, Stainless Steel, Number of Pieces 4, Dry, Harsh, Wet, NSF, Package Quantity 4