Filter-Regulator: 07E Series, 3/4 in NPT, 90 cfm, 5 micron, 125 psi Max Op Pressure, Zinc
In Stock
$372.75
/each
Earn 372 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Filter-Regulator: 07E Series, 3/4 in NPT, 90...
Item 21U821
$372.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2481 |
| Brand | PARKER |
| Filter Rating | 5 micron |
| Air Inlet Size | 3/4 in |
| Series | 07E |
| Body Material | Zinc |
| Filter Bowl Material | Metal, Zinc |
| Air Inlet Type | NPT |
| Maximum Flow Rate | 90 cfm |
| Drain Type | Manual |
| Maximum Operating Pressure | 125 psi |
| Overall Width | 3-1/4 in |
| Mfr. Model # | 07E44B18AC |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27131604 |
Description
Filter-Regulator, Filter Bowl Material Zinc, Air Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 90 cfm, Filter Rating 5 micron, Filter Type Particulate, Maximum Operating Pressure 125 psi, Drain Type Manual, Pressure Gauge Included Yes, Body Material Zinc, Overall Width 3 1/4 in, Series 07E, Adjustment Mechanism Knob, Adjustment Mechanism Material Plastic, Air Outlet Size 3/4 in, Air Outlet Type NPT, Differential Pressure Indicator Included Yes, Drain Included Yes